Basketbalistky prošly do finále, o zlato se utkají s Belgií

EYOF 2015
EYOF 2015
1 Minuta čtení

Tbilisi - Před dvěma lety na Evropském olympijském festivalu mládeže v Utrechtu dovedli trenéři Richard Fousek a Robert Landa výběr mladých basketbalistek až ke zlaté medaili. V Tbilisi oba v úspěšné práci pokračují, po semifinálové výhře nad Maďarkami jsou jejich současné svěřenkyně ve finále.

„S Maďarkami jsme prohrály nedávno, tak snad jim to oplatíme,“ doufala po posledním utkání základní skupiny s Tureckem kapitánka Češek Veronika Šípová. Povedlo se. České basketbalistky si v semifinále poradily - stejně jako zlatý tým z roku 2013 - s Maďarskem, které porazily desetibodovým rozdílem 73:63.

České hráčky vstoupily do utkání ve velkém stylu a v první čtvrtině proměnily hned čtyři z celkových pěti trojkových pokusů. Velmi aktivní hrou vyhrály první část 25:16. Ve druhé čtvrtině přidaly Maďarky v obraně a v souvislosti s poklesem úspěšnosti naší střelby se šlo do šaten za stavu 35:34 ve prospěch soupeře.

Úvod druhého poločasu patřil Maďarkám, které celoplošnou, spíše spontánní, než propracovanou obranou přinutily naše rozehrávačky ke ztrátám. Postupně odskočily až na osm bodů. Náš tým po time outu zlepšil obranu, zodpovědně vyplňoval vnitřní prostor a nutil trápící se maďarský perimetr k dalším a dalším neúspěšným střelám (celkově 11/0 za tři). Do poslední části se tak šlo za stavu 55:50 pro český národní tým.

V poslední čtvrtině se českému podařilo dosud nejlepší předvedenou obranou na turnaji a sebevědomým útokem navýšit náskok na 14 bodů a zodpovědným přístupem v závěrečných minutach si naše hráčky už rozdíl pohlídaly.

Finálový zápas sehrají v sobotu od 14:15 (českého času) proti Belgii, která ve večerním semifinále těsně porazila Rusky. „Naším cílem je finále vyhrát,“ řekla jasně kapitánka Šípová, svým soupeřkám navíc budou mít Češky co vracet. V prvním utkání olympijského turnaje v Gruzii totiž Belgičankám podlehly smolně 55:56.